fbpx

„To, co z początku jest łatwe, staje się po drodze złożone. To, co z początku jest złożone, jeszcze bardziej się komplikuje”. Taki oto cytat wyskoczył mi ostatnio na jednej ze stron internetowych o tematyce biznesowej. Skłonił mnie on do przemyśleń związanych z prowadzeniem własnej firmy i postanowiłam wykorzystać go w niniejszym artykule, który jest niejako przywitaniem i nakreśleniem tego, skąd pomysł na blog i fanpage “Kobieta i biznes”.

Od czterech lat prowadzę własną firmę. Z wykształcenia jestem prawnikiem i tą profesją zajmowałam się przez kilka lat. Specjalizowałam się głównie w tworzeniu spółek prawa handlowego oraz ich dalszej obsłudze od strony prawnej, tak ażeby firma działała legalnie (można to nazwać modnym obecnie słowem, którego nie zna nikt oprócz pracowników korpo, a więc compliance).  Pracowałam również jako manager, byłam związana z wieloma branżami, obecnie są to na przykład nowe technologie. Określeniem, które więc w mojej opinii najtrafniej oddaje to czym się zajmuję, to bycie przedsiębiorcą (lub też jak kto woli przedsiębiorczynią, szanując postulaty kobiet aby używać nazw zawodów w wersji damskiej).

W ciągu ostatnich kilku lat miałam okazję poznać wiele osób, które planowały założenie swojego biznesu w oparciu o lepsze lub gorsze pomysły. Spora część z nich oprócz pewnej “wizji” swojej firmy, nie miała absolutnie zielonego pojęcia na temat prowadzenia przedsiębiorstwa. I nie mam tutaj na myśli niuansów prawnych, którymi powinni zajmować się adwokaci ale podstaw związanych z obowiązkami względem urzędu skarbowego, różnicą między przychodem a dochodem (sic!) czy tym, że firmowy mail na domenie wp.pl naprawdę nie wygląda dobrze w czasach, kiedy zakup domeny internetowej to często koszt 20 lub 30zł.

Czy prowadzenie własnego biznesu jest proste? Nie, nie jest.

Jest wiele rzeczy, które w mojej opinii należy wiedzieć aby “panować” nad swoją firmą, także wtedy jeśli masz księgową i prawnika w zanadrzu. Czy można się do tego przygotować, nauczyć? Oczywiście, choć nie każdy jest do prowadzenia własnej firmy stworzony. Oprócz wiedzy istotny jest też charakter, a konkretniej pewne cechy, które nie każdy posiada. Są to przede wszystkim determinacja, wiara we własne możliwości i umiejętność szybkiego dostosowywania się do zmian, które zachodzą na rynku. Czy warto? Oczywiście, przy założeniu, że czerpiesz z tego radość i w terminie odprowadzasz vat do urzędu skarbowego.

O czym więc będzie ten blog? O własnej firmie, o prawie (ale w przystępny sposób, obiecuję), księgowości i podatkach, moich własnych doświadczeniach (i nie moich również), a także trochę o motywacji, podejściu do Klienta i o tym jak prowadzić własny biznes i nie zwariować.