fbpx

Niebawem koniec wakacji, spora część z nas myśli o tym by zaplanować powrót do pracy czy szkoły. Dla przedsiębiorców to również gorący czas, w którym muszą się przygotować na kolejne zmiany, które mimo okresu wakacyjnego wprowadza ustawodawca. A są to zmiany bardzo istotne, których zignorowanie może się wiązać z dotkliwymi problemami dla osoby prowadzącej firmę. Poniżej przedstawiam Wam krótko zebrane informacje, dotyczące kluczowych zmian, które wejdą w życie w najbliższym czasie.

  1. Sprzedaż w Internecie a zwolnienie z VAT do kwoty 200 tys zł.

Już od 1 września bieżącego roku zaczną obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi przedsiębiorcy sprzedający w Internecie takie towary jak m.in. elektronika, AGD, kosmetyki czy części samochodowe, będą musieli być podatnikami vat. Oznacza to, że nie będą oni już mogli korzystać ze zwolnienia w rozliczaniu tego podatku do kwoty 200 tys zł. Nowe przepisy dotyczą sprzedaży na odległość, a więc nie tylko przez Internet, ale także przez telefon. Uważajcie bowiem nawet jednorazowe dokonanie tego typu czynności może spowodować prawo do utraty zwolnienia.

  1. Obligatoryjny split payment

Kolejną dużą zmianą dla przedsiębiorców jest wprowadzenie obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment). Rozwiązanie to będzie funkcjonowało w taki sposób, że płacąc naszemu kontrahentowi jego należność, kwotę netto będziemy przelewać na jego podstawowy rachunek bankowy, a kwotę podatku na specjalny rachunek vat. Ze środków zgromadzonych na rachunku vat możliwe będzie opłacanie podatków (nie tylko vat ale także CIT, PIT czy akcyzy) oraz przelanie środków na rachunek vat innego kontrahenta. Co istotne, stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie obowiązkowe tylko w wypadku spełnienia łącznie dwóch warunków:

  • kwota należności wyniesie 15 tys. zł lub więcej
  • należność będzie dotyczyła towarów lub usług określonych w załączniku do ustawy. Będą to m.in. usługi budowlane, sprzedaż elektroniki, części samochodowych czy wyrobów ze stali

Powyższe rozwiązania zaczną obowiązywać od listopada bieżącego roku. Oczywiście, możliwe jest również dobrowolne dokonanie płatności w mechanizmie podzielonej płatności bez względu na kwotę sprzedaży oraz jej przedmiot.

  1. Biała lista podatników VAT i obowiązek dokonywania płatności na ujawniony rachunek bankowy

Również z dniem 1 września zacznie działać tak zwana biała lista podatników vat. Zastąpi ona dotychczasowe wykazy, w których mogliśmy sprawdzić czy nasz kontrahent jest zarejestrowany do VAT, a także czy na przykład został mu odebrany status podatnika vat. Wykazy te miały umożliwić zweryfikowanie naszego kontrahenta w podstawowym zakresie. Nowy wykaz, tzw. biała lista będzie również zawierała informacje dotyczące kwestii rejestracji do vat i statusu podatnika, ale ponadto zweryfikujemy dzięki niej rachunek bankowy naszego kontrahenta. W wykazie będą się bowiem również znajdować numery rachunków przedsiębiorcy, które zgłosił on do urzędu skarbowego. Co istotne, zgodnie z przepisami, dokonanie płatność na kwotę 15 tys. zł i wyższą dokonana na inny rachunek bankowy przedsiębiorcy, niż ujawniony w wykazie, będzie skutkowało niemożnością zliczenia takiego wydatku w koszty uzyskania przychodu – taka sankcja zacznie obowiązywać od stycznia 2020 roku.

  1. Kasy fiskalne online

Duże zmiany czekają również przedsiębiorców, którzy świadczą swoje usługi na rzecz konsumentów i są zobowiązani do posiadania kas fiskalnych. Stopniowo będą bowiem wprowadzane obowiązkowo tzw. kasy fiskalne online, które będą miały dostęp do Internetu i z jego pomocą będą przesyłały dane do urzędu skarbowego o dokonanych transakcjach. Poniżej krótkie zestawienie w jakich terminach przedsiębiorcy będą musieli rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z wykorzystaniem nowych urządzeń:

  • 1.01.2020 roku – sprzedaż paliw, usługi naprawy pojazdów i wulkanizacyjne
  • 1.07.2020 roku – usługi gastronomiczne oraz hotelowe
  • 1.01.2021 roku – usługi fryzjerskie, kosmetyczne, prawnicze, medyczne

Nabywając kasę w najbliższym czasie warto zastanowić się, czy nie zdecydować się od razu na zakup kasy rejestrującej online. Wynika to z faktu, że obecnie kupując kasę “starego” typu nie możemy skorzystać z ulgi na jej zakup, przysługuje ona już wyłącznie w sytuacji zakupu urządzenia online.  

Mam nadzieję, że udało Wam się wypocząć w te dobiegające końca wakacje, gdyż w najbliższym czasie czeka Was sporo wyzwań w związku z nowymi rozwiązaniami prawnymi. Jeśli natomiast nie macie ochoty na samodzielną lekturę nowych przepisów, chętnie pomogę Wam w analizie, które z nich będą dotyczyły Waszej działalności.