fbpx

Zakładając naszą pierwszą firmę, często mamy wiele wątpliwości i pytań. Dla osoby, która nie miała wcześniej doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu, sprawy takie jak ZUS, podatki czy obowiązek posiadania kasy fiskalnej są często niemałym wyzwaniem. Poniżej przedstawiam 5 istotnych zagadnień, na które powinien zwrócić uwagę każdy początkujący przedsiębiorca.

 1. Jednoosobowa działalność gospodarcza, a może spółka z o.o.?

Zakładając firmę warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy będziemy działać samodzielnie, czy może chcemy połączyć siły na przykład z koleżanką i założyć spółkę. Każda z form prowadzenia działalności ma swoje zalety i wady. Jednoosobową działalność gospodarczą możemy łatwo i szybko otworzyć (i równie szybko zawiesić lub zamknąć), nie musimy również prowadzić skomplikowanej księgowości. Wadą tego rozwiązania jest natomiast nieograniczona odpowiedzialność osobista za zobowiązania naszego przedsiębiorstwa. W przypadku spółki z o.o. jej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania firmy, jest to więc lepsze rozwiązanie dla przedsięwzięć obarczonych ryzykiem. Ponadto w przypadku spółek z o.o., w których mamy co najmniej dwóch wspólników, nie muszą oni opłacać składek na ZUS. Wadą spółki jest większy formalizm jej funkcjonowania oraz konieczność prowadzenia pełnej księgowości, która wiąże się z wyższym kosztem usług biura rachunkowego.

2. ZUS

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą warto przyjrzeć się przepisom dotyczącym składek na ZUS. W ostatnich miesiącach zostało wprowadzonych kilka nowych rozwiązań takich jak np. ulga na start, która pozwala nowym przedsiębiorcom uniknąć płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy funkcjonowania firmy (konieczne jest opłacanie wyłącznie składki zdrowotnej w kwocie 342,32zł).

Pamiętaj jednak – brak opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, powoduje również brak prawa do świadczeń wynikających z tych ubezpieczeń np. brak zasiłku chorobowego czy świadczeń wypadkowych.

Po półrocznym okresie możemy skorzystać z preferencyjnych składek na ZUS przez kolejne 24 miesiące – ich wysokość w 2019 roku to 555,89 zł (włącznie ze składką chorobową). Jeśli w tym czasie nasza firma nie będzie generować wysokich przychodów, możemy skorzystać z kolejnej preferencji, jaką jest możliwość opłacania składek zależna od wysokości naszego przychodu.

3. Podatek

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zakładając własną firmę może wybrać inny sposób opodatkowania niż tylko według skali podatkowej (obecnie 18 i 32%).

Jedną z najpopularniejszą form opodatkowania wśród przedsiębiorców jest podatek liniowy w wysokości 19%. Oznacza to, że wybrana stawka podatku jest dla nas stała, bez względu na osiągnięty dochód. Jest to rozwiązanie korzystne dla osób, których dochody roczne przekraczają kwotę 85 528 zł, co wiązałoby się dla nich z koniecznością opłacania podatku w wysokości 32% od dochodów ponad tę kwotę. Wadą podatku liniowego jest natomiast brak możliwości rozliczania się wraz z małżonkiem lub korzystania z większości ulg.

Ponadto możemy skorzystać z innych metod rozliczania się z fiskusem takich jak:

 • karta podatkowa
 • ryczałt nieewidencjonowany

Rozwiązania te są jednak dedykowane wybranym branżom, często konieczne jest również spełnienie innych warunków jak np. limit osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Może się jednak okazać, że skorzystanie z takiego rozwiązania będzie dla nas opłacalne, szczególnie przy działalności stosunkowo niewielkich rozmiarów.

4. VAT

Nie każdy przedsiębiorca musi się rejestrować jako podatnik VAT czynny. Jeżeli obrót naszej firmy nie przekracza kwotyi 200 tys zł rocznie, możemy skorzystać ze zwolnienia. Są jednak branże, które z takiej preferencji skorzystać nie mogą. Są to m.in.:

 • usługi prawne oraz doradcze
 • usługi jubilerskie
 • sprzedaż metali szlachetnych

Nierejestrowanie się jako podatnik VAT jest zazwyczaj korzystne dla osób, które w głównej mierze świadczą swoje usług na rzecz konsumentów, którzy i tak nie mogą odliczać sobie podatku vat.

 1. Kasa fiskalna

Kasa fiskalna to temat, którego nie uniknie większość przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Każdego roku zmniejsza się liczba podmiotów, które mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy rejestrującej. Obecnie nie muszą posiadać kasy fiskalnej przedsiębiorcy, u których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie przekroczyła kwoty 20 tys zł w danym roku.

Są jednak branże, gdzie obowiązek posiadania kasy istnieje bez względu na wysokość sprzedaży. Są to m.in.:

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne
 • działalność prawnicza, doradztwa podatkowego
 • przewóz taksówkami
 • wymiana opon

Są również takie usługi, których sprzedaż w ogóle nie musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu. Są to np.:

 • usługi notarialne
 • usługi telekomunikacyjne
 • usługi finansowe i ubezpieczeniowe

 

Teraz, zakładając swoją pierwszą firmę, wiesz już na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę. Pamiętaj również o tym, że tworząc biznes warto jest skonsultować swoje pomysły z księgowym czy prawnikiem, którzy mogą Ci pomóc w ułożeniu aspektów prawnych i podatkowych w taki sposób, aby Twoja firma działała sprawnie i bezpiecznie.